Jonathan Hunt kalandozásai - könyvajánló

Nemrég értem Jonathan Hunt kalandjainak a végére, s gondoltam meg is osztom a véleményem Veletek. Hunt úr kalandjai egyelőre három kötetben jelentek meg. Mindhárom könyv egyik szerzője az énekes Pierrot, illetve mellette társzerzőként az első könyvnél Szélesi Sándor, míg a második és harmadik könyvnél Gábor Endre vett részt. A történet alapvetően Jonathan Hunt-ról, a New York Times újságírójáról szól, aki kalandos múltbeli kutatásokba kezd Magyarországon. Hogy mi köze Huntnak Magyarországhoz? Annyit elárulhatok, hogy főhősünk ősei magyarok voltak, és tökéletesen beszéli a nyelvünket. Minden kötetben csatlakozik hozzá egy segítő, természetesen mindig egy hölgy személyében. A könyvek nyelvezete és írásmódja zseniális, nagyon könnyen olvasható, és garantáltan nehéz lerakni mindet. A könyvben említett történelmi események alapján, valószínűleg hosszú és alapos kutatás előzte meg a könyvek megírását. Rendkívül jól illesztik be a különböző történeti korokba a rejtélyek megoldását. Természetesen nem szabad elfelejtenünk olvasás közben, hogy csak egy része igaz a történeteknek. Aki ismeri a Dan Brown tollából született Robert Langdon történeteket, az nem fog csalódni, hasonló szerkezetű könyvekről van szó. A három könyvről alább olvashattok néhány információt, de nem szeretném lelőni a sztorikat. Amit ajánlhatok, hogy mindenféleképpen sorrendben haladva olvassuk a könyveket, mert összefüggnek, és sok esetben visszacsatolnak az előzőekben már leírtakra.

 

Pierrot - Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje:

A sorozat első kötete 2011-ben jelent meg először, azóta született 2014-ben egy új kiadása, melynek itt láthatjátok a borítóját.

covers_126740.jpg

 A történet legelején megismerhetjük Jonathan Hunt személyét és történetét, aki Egerbe utazik egy rejtély megoldása miatt. Az egész rész szinte Egerben játszódik. A helyszínek, melyek a történetben szerepelnek, valóban ott vannak és olyan állapotban Egerben, mint most is. Ez egyébként jellemző lesz mindhárom könyv esetén. Nekem ez nagyon szimpatikus volt, hiszen teljesen élethű, s az ember bele tudja képzelni a történetet a városba. Jonathanről már ebben a részben kiderül, hogy rendkívül jó észjárású, művelt és jól nevelt személyiség. Első kalandja során sok izgalmas tény kerül napvilágra az olvasó számára Eger és a vár történetéből. Hunt talál egy gyűrűt, amely a török korra emlékezteti, s bele is ássa magát a kutatásba, melyben - bár kezdetben maga sem hiszi - az időutazáshoz lyukad ki.

 

Pierrot - Gábor Endre: Az ördög köve:

A szerzők nem tétováztak, 2012-ben, egy évvel az első kötet megjelenése után, kiadták a sorozat második részét is. Ezúttal Jonathan Hunt Debrecenbe utazik, ahol egy évszázadokkal ezelőtt a Földre hullott aszteroida után kutat Hatvani István, egykori debreceni tanár hagyatékában. A kalandok során a tihanyi apátságba is eljutnak, de hogy mit találnak, azt nem árulom el. Itt is felfedezhetjük Debrecen részeit, teljes valójukban.

covers_177321.jpg

 

Pierrot - Gábor Endre: Magister M:

A sorozat eddigi utolsó kötetére szintén egy évet kellett várni, amikor is 2013-ban végre az olvasókhoz jutott. Mivel ezt olvastam legutóbb, így természetesen erre emlékszem a legjobban. Sőt mióta elolvastam, ez jár a fejemben és ezen töröm az agyam. A harmadik rész Pécsre invitálja Jonathant, akit a pécsi múzeum igazgatója kér fel egy kutatásra, ugyanis egy rejtélyes lelet került elő a visegrádi vár régészeti feltárásán. A feltárás vezetője, bizonyos Beszterczei Anikó kétségbe esetten vizsgálja a leletet, s rákényszerítik, hogy mihamarabb adjon válaszokat. Nem tudja merre induljon, majd a pécsi múzeumigazgatón keresztül jut el Hunthoz. Eleinte nem szimpatikusak egymásnak, de hamarosan megtanulnak együtt dolgozni. Újra képbe kerül az időgép, sőt a történet során még Janus Pannoniushoz és Mátyás királyhoz is elérünk. Izgalmas, nehezen letevős könyv. Amikor el kezdtem olvasni, épp Pécsen tartózkodtam, s rendkívül jó volt úgy olvasni, hogy tudtam, éppen az adott jelenet hol játszódott. (A másik két könyvnél is ugyanez volt a helyzet.) A sztori folyamán világossá válik az olvasó számára a múzeumigazgató és az alpolgármester viszálya, illetve az igazgató kétes ügyeibe is bepillantást nyerhetünk. S amikor már az olvasó azt hiszi, hogy a történet végéhez közeledve már nem érheti meglepetés, akkor betoppan Hunt életébe Pocok is. De erről már, meséljen a könyv maga. :) Annyit még elárulhatok, hogy a lezárás igenis gondolkodtatóra sikeredett. 

covers_279557.jpg

 

Reményeim szerint folytatódik a történet, és hamarosan újabb kötetben élvezhetjük Hunt kalandjait. 

 

Képek forrása:

http://moly.hu